Kutatóink

Polyák Gábor

Polyák Gábor, jogász, a Mérték vezetője
Dr. Polyák Gábor jogász, kommunikációs szakember. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Média- és Kommunikáció Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa. A Mérték Médiaelemző Műhely nevű civil szervezet vezetője. Korábban a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének vezetője volt. 2014 és 2016 között a münsteri Westälische Wilhelms-Universität kutatójaként dolgozott. Azt megelőzően a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának oktatója volt. 2020-ban elnyerte a Potsdami Egyetem Voltaire-díját a toleranciáért, a népek közötti megértésért és a különbözőségek tiszteletéért végzett munka elismeréseként. Legutóbbi könyve: Algoritmusok, keresők, közösségi oldalak és a jog – A forgalomirányító szolgáltatások szabályozása (Budapest: HVG-Orac, 2020).

Nagy Krisztina

Nagy Krisztina, jogász
1996 és 2010 között az Országos Rádió és Televízió Testület munkatársa. Szakterülete a médiaszabályozás alkotmányos alapjai, összefüggései, és a médiajogi gyermekvédelem. Számos írása jelent meg e témakörökben. Évek óta tart médiajogi kurzusokat többek között a Budapesti Corvinus Egyetemen, és a Pécsi Tudományegyetem által szervezett infokommunikációs szakjogász képzés keretében. A Pécsi Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Kar PhD. doktori képzésének hallgatója, ahol témája a Gyermekvédelem a digitális korban, a Media literacy szabályozási kérdései.

Urbán Ágnes

Urbán Ágnes, közgazdász
Egyetemi docens, tanszékvezető a Budapesti Corvinus Egyetem Infokommunikációs Tanszékén. A Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen 1998-ban végzett közgazdászként, ennek jogutódján, a Budapesti Corvinus Egyetemen 2006-ban szerzett Ph.D. fokozatot summa cum laude minősítéssel. A Médiagazdaságtan, a Médiarendszerek és médiapolitikák, valamint a Média- és közönségkutatás tárgy oktatója. A Mérték Médiaelemző Műhely társalapítója. Fő kutatási területe az üzleti modellek változása, a médiafogyasztási szokások átalakulása, a magyarországi médiapiac fejlődése és a médiapolitika piaci kérdéseinek vizsgálata. Több európai kutatási projekt résztvevője. Urbán Ágnes eddig mintegy 100 hazai és nemzetközi publikáció szerzője média és infokommunikációs témákban, amelyek között könyvek, könyvrészletek, folyóirat-cikkek és konferencia-előadások egyaránt megtalálhatók, magyar illetve angol nyelven.

KI

Kovács Ildikó, újságíró, marketing kommunikációs szakértő
Az ELTE TFK magyar-művelődésszervező szakának elvégzése után a Pécsi Tudományegyetemen és a Budapesti Gazdasági Főiskolán szerzett posztgraduális végzettséget. Multinacionális vállalatoknál dolgozott az elmúlt másfél évtizedekben különböző menedzseri pozíciókban, az ott szerzett adminisztratív, marketing és kommunikációs tapasztalatával most a civil szférát erősíti.

Szávai Petra, PhD hallgató, médiaszakértő

Kommunikáció és médiatudomány szakon végzett, jelenleg a Nyelv és Kommunikáció Doktori Program hallgatója a Pécsi Tudományegyetemen. Kutatásaiban a hazai nyilvánosság polarizációjával foglalkozik, a különböző médiatartalmak és az azokat fogyasztó közönség vizsgálatával, elsősorban kvantitatív módszereken keresztül. 2017-től külsős szakértőként, 2021-től a MEDIADELCOM projektért felelős tudományos munkatársként vesz részt a Mérték munkájában.

Horváth Kata, mesterszakos hallgató

Kommunikáció- és Médiatudomány szakon végzett, jelenleg az ELTE BTK hallgatója. Korábban újságíróként dolgozott az Index, az Átlátszó és Mérce online portáloknál. Kutatásaiban a hazai dezinformáció, valamint tényellenőrzés jelenségével foglalkozik. Kutatási asszisztensként dolgozott a HDMO – Hungarian Digital Media Observatory, az ELTE Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) projekteken, valamint a lisszaboni Iscte-Instituto Universitário kutatócsapatával a Newsreel – New Skills for the Next Generation of Journalists projekt portugál részén.

Állandó külső szakértők:

Bencsik Márta, újságíró, jogász

1986-ban szerzett jogász diplomát a József Attila Tudományegyetemen Szegeden. Több jogterületen dolgozott, volt gyámügyes és rektori titkár, emellett 1988-tól a helyi televízióban és a regionális rádióban újságíróként is tevékenykedett. 1993-1999 között a Magyar Rádió szerkesztő-riportere. 11 éven át volt az Országos Rádió és Televízió Testület munkatársa, a jogi osztály vezetője majd jogi igazgatója. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságtól 2011-ben távozott. Szakterülete a hatósági jogalkalmazás, a kiegyensúlyozott tájékoztatás és a közszolgálati médiaszolgáltatás. E témában több tanulmánya, elemzése jelent meg.

Győri Gábor, vezető elemző

A Policy Solutions vezető elemzője. Korábban a Demos Magyarországnál, a Miniszterelnöki Hivatalban, valamint a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumban dolgozott elemzőként. Egyetemi tanulmányait az Egyesült Államokban végezte, a University of Chicago-n nemzetközi kapcsolatok, a Harvard University-n társadalomtudományi tanulmányok szakon kapott diplomát. Angolul és németül felsőfokon beszél, franciául alapszinten ért.

Katus Eszter, újságíró

Magyar-kommunikáció szakon végzett a Pécsi Tudományegyetemen 2008-ban. Hallgatóként részt vett a Magyar Tudományos Akadémia, valamint a Regionális Kutatások Központja által szervezett kutatásokban Baranya megye területén. Szakdolgozatában – amelyben a cigányok munka világából való kiszorulását vizsgálta – részben az ott készült interjúkat használta. 2007 óta dolgozik szabadúszó újságíróként, kilenc évig a Baranya megyei napilap (Dunántúli Napló) munkatársa volt, ahol közéleti témákban publikált helyszíni tudósításokat, interjúkat, riportokat. Két évig tanárként dolgozott egy alapítványi iskolában, jelenleg a Magyar Narancsnak ír oknyomozó anyagokat, valamint működteti saját hírportálját, a 7300.hu-t.

Mong Attila, újságíró
Jelenleg az atlatszo.hu internetes non-profit oknyomozó újság főszerkesztő-helyettese. 2012-2013-ban a Stanford Egyetem John S. Knight Journalism Fellowships programjának résztvevője volt. 2011 májusáig a közszolgálati Magyar Rádió 180 perc című műsorának munkatársa volt. 2010. december 21-én élő adásban egy perces csenddel tiltakozott a médiatörvény elfogadása ellen, utána felfüggesztették állásából, majd távozott a Magyar Rádiótól. 1995 óta újságíró. Korábban az Inforádió műsorvezetője (2000-2010), a Spiegel-csoporthoz tartozó Manager Magazin főszerkesztője (2005-2007) volt. Dolgozott a Figyelőnél (1999-2005), a Magyar Televíziónál (1998-2000) és a Magyar Rádiónál (1996-1998) és az Origo.hu-nál is (2011-2012) is. A K&H botrányról írt könyve (Milliárdok mágusai, Vízkapu Kiadó, 2003, szerzőtárs György Bence) és oknyomozó újságírói munkájáért 2003-ban a Göbölyös József Soma díjat, 2004-ben pedig a Joseph Pulitzer Emlékdíjat nyerte el. Napi munkája mellett több könyvet is írt. A legújabb 2012-ben jelent meg Kádár hitele címmel és a magyar adósság történetét dolgozza fel (1956-1990), ehhez az Open Society Institute és a Hoover Intézet adott támogatást. Utóbbinál 2011. szeptember-októberben visiting research fellow-ként kutatott. További könyvei: János vitéz a Gulagon (Helikon 2009), Oknyomozó újságírás (Vajda Éva, Független Médiaközpont, 2009), Az ártatlanok kora (társszerző: Vajda Éva Index-könyvek, 2010).

Timár János, jogász, szociológus

1974-ben szerzett jogi diplomát az ELTE-n, néhány évvel később az ELTE szociológia szakán abszolutóriumot. Első munkahelye a Tömegkommunikációs Kutatóközpont, ahol előbb a média hosszútávú tervezésének kérdéseivel foglalkozott, később a Közvéleménykutató Osztály tudományos munkatársa volt. A rendszerváltás idején kollégáival megalapította a Medián Közvélemény és Piackutató Intézetet, ahol 1996-ig kutatásvezetőként dolgozott. Közben médiaszakértőként segítette először a Fideszt, később a kormányt a médiatörvény előkészületei során. 1996-ban a parlament az SzDSz javaslatára a médiahatóság (ORTT) tagjává választotta és ez megismétlődött 2000-ben, 2004-ben és 2008-ban. A médiahatóságnál végzett munkája az ORTT megszűnésével ért véget. Jelenleg a kisgyermekkori médiapedagógia elterjesztésének lehetőségei foglalkoztatják. Oktatóként médiajogot tanít, illetve tanított a PTE szakjogász képzésén, az ELTE kommunikáció szakán, illetve a Kodolányi János Főiskolán.

Uszkiewicz Erik, jogász

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett diplomát summa cum laude minősítéssel 2011-ben. Ph.D.-tanulmányait az ELTE doktori iskolájában folytatja, kutatási témája: előítélet és diszkrimináció a jogalkalmazásban. Az elmúlt időszakban civil szervezetek munkáját segítette kutatásokban való részvétellel, projekt-management szolgáltatásokkal. Jelenleg egy nemzetközi ügyvédi iroda kommunikációs és üzletfejlesztési vezetőjeként dolgozik. Részt vesz hazai és nemzetközi kutatásokban egyaránt, melyek a jogállamiság, a demokratikus kultúra, az önkéntesség, a diszkrimináció, valamint a gyűlölet-bűncselekmények témaköreivel kapcsolatosak. Számos magyar és idegen nyelvű tanulmány, könyvfejezet szerzője. Elnökségi tagként, külső szakértőként civil és akadémiai szervezetek életében működik közre. Angolul és franciául beszél.