Az állami dezinformáció terjedésének mintázatai

VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ

  1. A Mérték Médiaelemző Műhely a politikai narratívák terjedését vizsgálta a magyar online médiában, különös tekintettel Orbán Viktor 2025. január 17-i Kossuth Rádiós interjújában elhangzott, Soros Györgyöt és Brüsszelt célzó kijelentéseire.
  2. A kutatás célja annak feltárása, hogy a miniszterelnöki narratíva hogyan és milyen gyorsan terjedt el a magyar médiatérben, mely portálok voltak kezdeményezők, illetve követők, és milyen mértékben jelentek meg a különböző politikai narratívák.
  3. Az elemzés kilenc magyar online hírportál (kormánypárti, kormánykritikus és közszolgálati) 39 821 cikkén alapul, a vizsgált időszak 2025. január 1. és február 15. közé esik.
  4. A kormányzathoz kapcsolódó médiumok közötti narratívák terjesztésének időzítése és következetessége összehangolt kommunikációs stratégiára utal.
  5. A Magyar Nemzet, Mandiner és Origo portálok dominálnak mind a narratívák mennyiségében, mind azok elindításában. A Magyar Nemzet a legfőbb narratívaindító, a Mandiner és Origo inkább követő szerepben van. A kormánypárti portálokon a vizsgált narratívák aránya többszöröse a kormánykritikus portálokhoz képest.
  6. Ezzel szemben a nem kormánypárti portálok – 24.hu, Blikk, HVG és Telex – inkább reaktív módon, kevesebb aktív nappal és kisebb hatással vesznek részt a narratívák terjesztésében, szóhasználatuk pedig diverzifikáltabb.
  7. A portálok közötti kapcsolatot aszimmetria jellemzi. A kormánypárti portálok gyakrabban említik a függetleneket, mint fordítva.
  8. A hirado.hu, bár tartalmilag hasonlít a kormánypárti portálokra, a diskurzusban marginális, kevésbé befolyásos szerepet tölt be mind a narratíva-kezdeményezést, mind a hivatkozásokat tekintve.
  9. Az Index és a hirado.hu között több hasonlóság is felfedezhető. A két portál az egyes narratívacsoportokban aktívabbak vagy gyorsabban reagálnak, más témákban viszont visszafogottabbak, így aktivitásuk és szerepük jelentősen változik a narratívák függvényében. A legnagyobb hasonlóság mind szóegyezőség, mind a terjesztett narratívák fényében az Origo – Index – hirado.hu hármas között figyelhető meg.

A teljes elemzés elérhető: Az állami dezinformáció terjedésének mintázatai

A tanulmány a HDMO (Hungarian Digital Media Observatory, azaz a Magyar Digitális Média Obszervatórium) nevű projekt keretében készült. A 30 hónapos projekt keretében a Political Capital és a Mérték Médiaelemző Műhely kutatói a dezinformációk terjedését és az ellene hozott intézkedések hatékonyságát vizsgálják, a francia AFP hírügynökség és a Lakmusz újságírói tényellenőrző munkát folytatnak, az Idea Alapítvány munkatársai a tudatos médiafogyasztással kapcsolatos tréningeket tartanak, a HDMO digitális infrastruktúráját pedig az Epresspack biztosítja. A projekt, az első fázishoz hasonlóan, az Európai Bizottság társfinanszírozásában működik. A HDMO-t alkotó konzorciumot nyílt pályázaton választotta ki az Európai Bizottság, amely minden tevékenységében teljes függetlenséget élvez.

A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósul meg. A projekt során kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Egészségügyi és Digitális Végrehajtó Ügynökség véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó szerv nem tehető felelőssé.