Újságírói függetlenség

Kit illet meg a sajtószabadság?

A médiatörvény azt rögzíti, hogy Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét. A sajtószabadság nem csak magukat a médiatartalom-szolgáltató vállalkozásokat illeti meg, hanem ez a jog médiatulajdonosok mellett az újságírókra, a szerkesztőkre is vonatkozik.

Ki határozza meg a médiatartalmat? A tulajdonos vagy a szerkesztőség?

A médiavállalkozás tulajdonosa meghatározhatja a médiatermék hosszútávú stratégiáját, irányultságát, a konkrét tartalom kiválasztása és összeállítása azonban a szerkesztői felelősséget viselő szerkesztőség kompetenciájába tartozik. A tulajdonos a médiatartalom előállításában nem vesz részt.

Befolyásolhatja-e a hirdető, a támogató a médiatartalmat?

A támogató a médiatartalom-szolgáltató felelősségét, illetve szerkesztői szabadságát érintő módon a médiatartalmat vagy annak közzétételét nem befolyásolhatja, a tartalom meghatározása mindenkor a médiatartalom-szolgáltató kizárólagos joga.

A médiaszolgáltatásban megjelenő nem kereskedelmi jellegű hirdetések megrendelőire is ugyanilyen tilalom érvényes. A politikai reklám, a közérdekű közlemény és társadalmi célú reklám közzétételében érdekelt személy vagy szervezet meghatározhatja ugyan a hirdetés közzététel időpontját, de nem gyakorolhat szerkesztői befolyást a médiaszolgáltatásra.

Eleget kell-e tennie az újságírónak a médiatartalommal kapcsolatos tulajdonosi, támogatói elvárásoknak?

A befolyásolási tilalom nem csak a szolgáltatóra, hanem személyesen az újságíróra is vonatkozik. Védelem illeti meg az újságírót mind a tulajdonos, mind a reklámozó, mind a szponzor nyomásgyakorlása ellen, amely sérti vagy csorbítja a szerkesztői szabadságot. Az újságírónak a tevékenysége során joga van a szakmai függetlenségét megőrizni, befolyásmentesen végezni a munkáját.

Ez a védelem csak a médiatartalom-szolgáltatónál munkaviszonyban álló újságírókat illeti meg?

A szakmai függetlenség tiszteletben tartásának a követelménye minden újságíróra vonatkozik, aki médiatartalmat állít elő, tekintet nélkül arra, hogy e tevékenységet milyen munkajogi keretek között végzi.

Megtagadhatja-e az újságíró a szerkesztői és újságírói függetlenséget sértő utasítás végrehajtását?

Az újságíró az ilyen utasítások végrehajtását visszautasíthatja, és emiatt nem érheti az alkalmazásával kapcsolatban joghátrány. Nem kaphat fegyelmit, nem kerülhet hátrányos helyzetbe a foglalkoztatása során, nem bocsáthatják el csak amiatt, mert az újságírói szabadságát nem engedte csorbítani.